Sveikais košės pusryčiais pasitiktas rytas

Košė – vienas iš pagrindinių patiekalų, teikiančių būtinąsias maistines medžiagas, greitai panaudojamas fizinio krūvio metu ir suteikiančias pakankamai energijos. Košė tiek vaiko, tiek suaugusio žmogaus organizmą aprūpina ne tik reikalingais kompleksiniais angliavandeniais, bet ir vandenyje tirpiais vitaminais, mineralinėmis medžiagomis ir taip reikalingomis skaidulomis. Tad spalio 10 d. Ignalinos r. Naujojo Daugėliškio mokyklos-daugiafunkcio centro socialinė pedagogė Ramunė Kliaugienė pakvietė ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės vaikučius bei 1 ir 3 klasių mokinukus linksmai ir kūrybiškai paminėti Pasaulinę košės dieną.

Šios integruotos pamokos-renginio tikslai keli: skatinti jaunąją kartą rinktis naudingus maisto produktus, skiepyti teisingus mitybos principus, ugdyti socialinius kasdienio gyvenimo įgūdžius mokant gaminti valgį, serviruoti stalą, plauti indus, o taip pat supažindinti mokinius su garsu ir raide K, ją įtvirtinti.

Aptarus „SVEIKATIADOS“ MANIFESTĄ, susipažinus su grūdo kelione nuo jo pasėjimo į dirvą iki atsiradimo ant stalo, išnagrinėjus sveikos mitybos piramidę, kūrybinis darbas vyko grupėmis: mažiausieji, padedami grupės pedagogių Astos Samukėnienės ir Sigutės Luneckienės, spalvino malūną, kuriame gyvena mūsų renginio personažai Dribsis ir Dribsė, to malūno gyventojai, pirmokai lavino rankeles karpydami figūrėles ir jas klijuodami į „sporto ir žaidimų aikštelę“, o trečiokai sprendė AVIŽŲ kryžiažodį, taip pat užduotį, kur turėjo rasti atitinkamiems patiekalų pavadinimams paveikslėlius. Tądien mažesnieji susipažino su raide K ir ją įtvirtino. Linksma ir įdomu buvo žiūrėti į virėjo kepurę ir ieškoti su ja susijusių žodžių iš K raidės. Kepurė, košė, keptuvė, kepėjas, konditeris... pyškino it iš pypkės vaikučiai. 1 ir 3 klasių mokytojos Dalios Zabulienės ir trečiokų padedami, mažesnieji, gavę užduotį su išbarstytomis raidelėmis, turėjo surasti keturias: K, O, Š ir Ė, sudėlioti iš jų žodį ir jį nuspalvinti. O kur dar linksma pedagoginė pertraukėlė su mokytojos Dalios žaidimu-dainele „Virė, virė pelė košę“ ...

Žinoma, pati įdomiausia veikla vyko mokyklos virtuvėlėje. Čia mokinukai kaitė puodus su pienu ir vandeniu, bėrė druskytę, kruopas, smulkino bananus, abrikosus, obuolius, stebėjo, kad košė neišbėgtų, gardino ją sviestuku ir šaldytomis mėlynėmis, serviravo stalus, skanavo pačių sukurtas ir pasigamintas košes.

„Noriu dar“... tądien buvo bene dažniausiai girdima frazė, o paklausti ko šiandien išmoko, vaikai džiaugėsi, kad dabar patys mokės tėveliams išvirti košės. Todėl, manau, pagrindinis tikslas – sudominti vaikus sveiku maistu, šįkart pavyko.

Didelis ačiū mokyklos direktorei Rimai Cibulskienei už padovanotą sveikuolišką grūdų košę, dėl ko turėjome galimybę paskanauti ir palyginti skirtingų grūdų košes bei, pasitelkdami savo kūrybiškumą, skirtingai jas pasigaminti.

Visiems tėveliams (globėjams) su savo vaikais linkiu savo namų virtuves nors retkarčiais paversti kūrybinėmis dirbtuvėmis ir taip diegti ne tik sveikos bei visavertės mitybos pagrindus, bet ir daugiau laiko praleisti su savo atžalomis.

O košė iš tiesų yra puikus ir vertingas energijos šaltinis!

Socialinė pedagogė Ramunė Kliaugienė