Paminėtos tarptautinės antikorupcijos ir žmogaus teisių dienos

Nuo 2004 m. kasmet gruodžio 9-ąją visame pasaulyje minima Tarptautinė antikorupcijos diena. Ji skirta atkreipti dėmesį į plintančią korupciją ir paskatinti žmones užkirsti jai kelią. 1948 m. gruodžio 10 d. Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė Asamblėja priėmė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją. Tai buvo pirmasis istorijoje tarptautinis dokumentas, visuotinai pripažįstantis, kad visi žmonės nuo pat gimimo turi vienodas teises ir laisves (aktas išverstas į 360 kalbų). Iniciatyvą gruodžio 10 d. atminti 1950 m. iškėlė Jungtinės Tautos skatindamos valstybes minėti Žmogaus teisių dieną.

Ta proga gruodžio 8 d. dvi (3g ir 4g kl.) mokinių komandos su istorijos mokytoja M. Čeponiene ir socialine pedagoge, pasikonsultavę ir su mokyklos vyr. finansininke R. Gudeliene, dalyvavo viktorinoje „Mokesčiai sugrįžta kiekvienam“. Jos tikslas – ugdyti mokinių, mokyklų bendruomenių, kitų narių sąmoningumą: gilinti žinias apie mokesčius, skatinti domėtis Valstybinės mokesčių inspekcijos veikla, mokesčių aktualijomis, akcentuojant mokesčių mokėjimo svarbą ir naudą bei „šešėlinės" ekonomikos žalą.
Gruodžio 10 – ją mokykla šias dienas pažymėjo ir socialinės pedagogės organizuotu renginiu „Jaunimas prieš korupciją“. Renginys prasidėjo teismo proceso inscenizacija. Byla teisme buvo nagrinėjama viešai, stebėtojai – 10 kl., 3g ir 4g kl. mokiniai. Bylos dėl kyšio siūlymo ir paėmimo nagrinėjimą teisme pradėjo teisėjas (10 kl. mokinys Povilas Bubulis), iš pradžių konstatuodamas, kas dalyvauja teismo posėdyje. Ieškove pristatė Dorotėją M. (10 kl. mokinė Aistė Ragaišytė), atsakovu – vyr. gydytoją, chirurginio skyriaus vedėją Leokadijų Sukčių (10 kl. mokinys Gediminas Guogis). Gydytojas Leokadijus S. buvo kaltinamas paėmęs iš ieškovės Dorotėjos M. tam tikrą pinigų sumą už geresnį jos brolio medicininį aptarnavimą atlikus operacinį gydymą. Į teismo salę buvo pakviestas ir STT liudininkas slapyvardžiu Lapė Snapė (10 kl. mokinys Darius Paulavičius), kuris patvirtino, kad panelė Dorotėja sakė tiesą, nes organizuotos slaptos operacijos metu „Silkė“ buvo pagauta „plėšri žuvis“ – sulaikytas minėtas korumpuotas medikas su pažymėtais pinigais. Žinoma, atsakovas išdėstė ir savąją versiją, neigdamas pareikštus jam kaltinimus ir kalbėdamas, kad ši situacija yra provokacija, kuria norima sukelti dar vieną skandalą miestelyje. Dievagojosi savo sąžiningumu ir nepriekaištinga reputacija. Net pasiūlei ieškovei pasimatuoti temperatūrą – juk sveiki žmonės tokių nesąmonių nešneka.
          Po teismo paskelbtos 10 min. pertraukos, kurios metu skyriaus vedėjas Leokadijus S. perdavė „vokelį“ teisėjui, buvo paskelbtas nuosprendis, kad ponas Leokadijus Sukčius pripažįstamas nekaltu. Visi kaltinimai jam neva  buvo atmesti dėl įrodymų stokos.
Po bylos nagrinėjimo pabaigos teisme, renginio vedėja pasiūlė aptarti matytą teismo procesą. Aiškinomės, kas yra korupcija (neteisėta veikla, siekiant pasipelnyti pareigomis, pareigūnų papirkinėjimas), kas kaltas dėl esamo korupcijos lygio, ar kyšio davimas padeda siekiant asmeninių (visuomeninių) tikslų. Diskutuota, kodėl žmonės duoda ir kodėl ima kyšius. Mokinių buvo klausiama, ar jie duotų/priimtų kyšį. Atsakymų išgirsta įvairių.
            Vaizdžiai buvo pristatyti ieškančio darbo studento Sauliaus galimi du gyvenimo scenarijai (su „vokeliu“ ir be „vokelio“). Kalbėta apie gyventojų pajamų mokestį, jo mokėjimo privalumus, apie žmogaus turimas teises ir apie teises, kurias jis galėtų pažeisti arba pažeistų jo potencialus darbdavys, jei priimtų vienokius ar kitokius sprendimus.
            Renginio metu buvo pasidalinta ir tikrais mokinių išgyvenimais ieškant darbo ir jau dirbant, susidūrus su jų teisių (teisės į laisvalaikį, į darbo užmokestį, į saugią aplinką, į sveikatą ir kt.) pažeidimais.
         Renginį pabaigėme nutarę, kad geriausia korupcijos prevencinė priemonė yra nuo mažens ugdomos moralinės vertybės : sąžiningumas, pagarba ir atsakomybė.

Naujojo Daugėliškio mokyklos – daugiafunkcio centro socialinė pedagogė Ramunė Kliaugienė