Netradicinė pamoka, skirta Knygnešio dienai paminėti

KNYGNEŠIŲ DVASIA
 
Knygnešiu tau lėmė būti,
Knygnešių dvasia šventa.
Ir gaivina kaip šaltinis,
Kaip versmė srauni, tyra.
Tylios naktys graudžiai verkė
Šalto Sibiro glėby.
Išsūpavot mums po raidę
Begaliniam ilgesy.
Knygnešių dvasia šventa
Gyslomis mūs teka.
Vėlei mūsų širdyse
Šventą dvasią kelia.
                (Rasa Stankutė)

Kovo 16 – Knygnešio diena. Šią dieną Lietuvoje pagerbiami knygnešiai, lietuvių kalbos draudimo metais platinę lietuviškas knygas, kai po 1863 metų sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždraudė leisti knygas lietuvių kalba.

Bibliotekininkė A.Rudakienė kartu su lietuvių kalbos mokytojomis S.Rameliene ir N.Mudėniene organizavo penktokams, šeštokams, septintokams ir aštuntokams netradicinę pamoką, skirtą Knygnešio dienai paminėti. Prie degančios žvakės S.Cicėnaitė (4g kl.) ir D.Cicėnas (3g kl.) skaitė eiles apie knygnešius. Bibliotininkė A.Rudakienė papasakojo apie knygnešius, kurie atliko milžinišką darbą. Nepaisant to, kad už knygų platinimą buvo baudžiama kalėjimu ar tremtimi į Sibirą, knygos buvo gabenamos itin aktyviai. Tad knygnešiai atliko Lietuvos istorijoje ypatingą vaidmenį, o kovo 16- oji – įžymiojo knygnešio Jurgio Bielinio gimimo diena – skirta jiems visiems prisiminti ir pagerbti. Tyloje žiūrėjome filmą ,,Knygnešys‘‘, kuriame kūrėjai per knygnešio Mažvydo paveikslą atskleidė sunkią visų knygnešių dalią. Sunki ir tragiška šių žmonių dalia: Mažvydas miršta pakirstas ligos, bet krepšį su knygomis mišku neša jau kitas knygnešys. Lietuviškos knygos ir laikraščiai eina iš rankų į rankas...

Išklausę pasakojimų apie knygnešius, pažiūrėję filmą ,,Knygnešys‘‘, mokiniai atliko praktinę užduotį – atsakinėjo į klausimus ir pasitikrino savo žinias iš lietuvių kalbos ir istorijos.

Neringa Mudėnienė, lietuvių kalbos mokytoja

Dabar naršo

Dabar svetainėje 16 svečiai (-ių) ir narių nėra