Labai šlapias ir vėjuotas pirmasis žygis ir akcija „Darom 2017“

Anksčiau gamta baugino žmogų, o dabar žmogus baugina gamtą.

Ž. Y. Kusto.

Šių metų balandžio 21, 22 dienomis grupelė mokyklos 8-11 klasių mokinių, bendradarbiaudami su Aukštaitijos nacionalinio parko direkcija, plaukėme į pirmąjį šių metų žygį valtimis. Plaukėme Žeimenio ežeru turėdami tikslą sutvarkyti dalį šio ežero pakrantės, taip dalyvavome akcijoje „Darom 2017“. Žeimenio ežeras itin ilgas ir siauras, primena upę. Išsidriekęs šiaurės-pietų kryptimi 12 km, plotis iki 1,6 km. Šiaurinėje dalyje yra dvi įlankos, išsišakojančios rytų ir vakarų link. Ežero gylis siekia 23,5 m. Būdingi aukšti (10-15 m), vietomis su terasomis, krantai. Aišku, oras plaukimui buvo nedėkingas, pūtė itin stiprus vėjas... tačiau mes to nepabūgome.

Pradžia puvo sudėtinga, 2 valtys nuplaukė neteisinga kryptimi ir mums teko ilgokai palaukti, kol jie grįš atgal. Tarsi pasiteisindami, vaikai juokavo, kad turėjo „kinišką navigaciją“ J. Sulaukę paklydėlių, tęsėme kelionę ir tada jau paklydome visi... Daugiau pasiplaukioję nei reikėjo vis tik pasiekėme savo tikslą. Labai džiugu buvo matyti, kad tvarkomoje stovyklavietėje buvo labai nedaug šiukšlių. Praėjusiais metais šioje vietoje surinkome 6 pilnus didelius šiukšlių maišus, o šiais tik 1. Mokiniai džiūgavo, kad žmonės, turbūt, tapo protingesni ir nekenkia gamtai. Sutvarkę pakrantę plaukėme toliau galutinio tikslo link. Nakvojome nuostabiame Pakretuonės vandens malūne. Malūnas ir visa jį supanti teritorija yra privatizuoti bei aptverti aukšta tvora, todėl saugu ten ilsėtis su mokiniais. Malūnas pastatytas XIX amžiuje, priklausė Pervieniškių dvarui. Malūno pastatas medinis, vieno aukšto su vandens ratu pastato gale. Ilgai kvailiojome, muzikavome, paskutiniai, patys energingiausi gulti nuėjo 4 valandą ryto. Buvo linksma, smagu pasibūti visiems kartu, kepti šašlykus, vištienos sparnelius, dešreles. Atsikėlus šeštadienio rytą džiugino auštanti puiki, saulėta diena. Niekur neskubėdami ryte išsikepėme dešrelių su sparneliais kelionei, atsisveikinome su malūną prižiūrinčia močiute ir patraukėme ežero link. Plaukimą pradėjome šviečiant saulei, šiltai ir maloniai. Bet baigėm... Iš pradžių mus išprausė lietus, tada padžiovino vėl išlindusi saulė, galiausiai gavome ir stiprios krušos porciją, bei stiprų vėją. Tačiau nuotaikos tai visiškai nesugadino, nesvarbu, kad į namus visi grįžome šlapi ir sušalę.

Štai toks buvo mūsų pirmasis šių metų žygis. Labai dėkojame Aukštaitijos nacionalinio parko direkcijai už nuoširdų bendradarbiavimą su mumis.

Kol grupė mokinių bežygiuodami tvarkė Žeimenio ežero pakrantę, nesnaudė ir mokykloje likusieji mokiniai. Per pirmas tris pamokas praturtinę savo žinių bagažą ir pasistiprinę mokyklos valgykloje, netrukus į akcijos „Darom 2017“ įsitraukė ir jie. Trys mokinių ir mokytojų grupelės šiukšles rinko pakelėse nuo Naujojo Daugėliškio iki Taujūnų, Maksimonių ir Senojo Daugėliškio. Dar kelios grupės darbavosi Naujajame Daugėliškyje. Ar šiose teritorijose sumažėjo šiukšlių? Taip, šįkart šiukšlių surinkome šiek tiek mažiau, nei ankstesniais metais. Taigi norisi tikėti, kad iš tiesų po truputį tampame atsakingesni.

Kaip ir kasmet, taip ir šiemet dalyvauti akcijoje mums padėjo Naujojo Daugėliškio seniūnija ir Naujojo Daugėliškio girininkija. Tad nuoširdus Jiems ačiū.

Raštinės administratorė Agnė Daubarienė