Edukacinė išvyka į Zarasus

Gegužės 29d 1-3 klasės mokiniai keliavo į Zarasų rajoną. Skubėjome aplankyti Stelmužės kaimą, kuris garsėja didžiuoju ąžuolu. Iš Zarasų į Stelmužę riedėjome labai siauru, vingiuotu ir kalnuotu keliuku. Pirmiausia aplankėme seniausią, storiausią paprastąjį Lietuvos ąžuolą. Jis yra vienas iš seniausių ąžuolų Europoje. Šiuo metu Stelmužės ąžuolo būklė yra sunki. Senasis medis yra apniktas infekcijų, įvairių rūšių grybųdumblių ir samanų. Medienos ląstelės pasenusios, sunkiai atsinaujina.

Apžiūrėjome medinę Stelmužės bažnyčią (ji pastatyta 1650 m., architektūros paminklas, joje įrengtas liaudies skulptūros muziejus) su XVIII a. varpine, yra parkas su mauzoliejumi (statytas XVIII a., buvo laidojami dvaro valdytojai), greta ąžuolo yra Pirmojo pasaulinio karo aukų kapinės. Išlikęs Stelmužės dvaras.

Stelmužės kaime yra Vergų bokštas. Tai nedidelis, aukštokas keturkampis pastatas storomis sienomis ir angomis viršutinėje dalyje, pastatytas iš netašytų lauko akmenų, plytų, kalkių ir molio skiedinio. XVII-XIX a. čia buvo dvaras, kurį iš pradžių valdė vokiečiai Folkerzamai, o vėliau caro dvariškiai Valujevai, kurie garsėjo savo žiaurumu. Pastatytame bokšte jie kalino ir bausdavo prasikaltusius baudžiauninkus – uždarydavo nakčiai, o dieną vėl išvarydavo į darbą. Vergų bokštas tarnavo kaip kalėjimas.

Kaip gi neaplankysi Lietuvoje unikalaus ir analogų neturinčio statinio – apžvalgos rato. Nuo šio statinio atsiveria įspūdingas vaizdas į Zaraso ežerą bei Zarasų miesto apylinkes.

Pradinių klasių mokytoja metodininkė Lina Gladkauskienė