Integruota istorijos, lietuvių k., etikos pamoka

„Holokaustas – nusikaltimas žmogiškumui ir žmoniškumui“. Taip vadinosi sausio 20 dieną vykusios integruotos istorijos, lietuvių k., etikos pamokos 10 klasėje. Holokaustas, hebrajų kalba „šoa“ - katastrofa. Pamokose ir bandyta pažvelgti į šią katastrofišką situaciją iš kelių dalykų pozicijų.

Mokiniai parengė skaidres apie holokausto reiškinius Vakarų Europoje, Lietuvoje. Pateikė įdomios kraštotyrinės medžiagos apie žydų gyvenimą, likimą, atminimo įamžinimą Naujajame Daugėliškyje bei jo apylinkėse. Istorijos mokytoja M. Čeponienėinformaciją pagyvino savo komentarais. Etikos mokytoja A. Remeškevičienė demonstravo R. Polianskio filmo „Pianistas“ fragmentus. Mokiniai dirbdami grupėse svarstė, kodėl Varšuvoje gyvenantys žydai nepasipriešino, o aklai pasitikėjo likimu. Aptarė, kuri vokiečių filosofo K. Jasperso aprašyta kaltės ir atsakomybės rūšis išryškėja filmo epizoduose. Dešimtokai turėjo parašyti patarimą, kaip išgyventi nežmoniškomis sąlygomis. Dirbant pasaulio kavinės metodu buvo galimybė papildyti, patikslinti draugų atsakymus, parašytus ant... staltiesių.Paskui mokiniai demonstravo skaidres apie žydų kilmės lietuvių rašytoją I. Merą, prisimintas romanas „Lygiosios trunka akimirką“, išsakyti įspūdžiai. Dešimtokai analizavo kūrinio ištraukas. Dirbdami grupėse aiškinosi, kodėl sudėtingoje situacijoje negali būti lygiųjų. Aptarė, kokias moralines nuostatas teigia autorius. Argumentus bandė sieti su filosofo K. Jasperso teorija. Prieita prie išvados, kad katastrofiškoje situacijoje žmogus negali būti pasyvus, neturi nuleisti rankų. Jo žmogiškoji paskirtis – galvoti ne tik apie save, bet ir apie tautos išlikimą. Apibendrinant pamokas mokiniai teigė susidomėję filmo „Pianistas“ fragmentais ir pageidautų pažiūrėti visą. Prisipažino, kad buvo nelengva parengti išsamius argumentus pagal I.Mero romaną.

Rimtis ir susikaupimas dviejose pamokose parodė, kad nesame abejingi kito skausmui ir kančiai. Tikriausiai ne vienas supratome, kaip reikia mylėti gyvenimą ir džiaugtis juo.

Mokytoja V. Raginienė