Duona ir grožis iš tų pačių rankų

[sigplus] Critical error: Image gallery folder 2013/duona is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

,,Duona ir grožis iš tų pačių rankų‘‘. Taip vadinosi vasario penktą dieną vykusios netradicinės, integruotos lietuvių kalbos (mokytoja N.Mudėnienė), biologijos (mokytoja V.Baltakienė), technologijų (mokytoja G.Panavienė) ir informacinių technologijų (mokytojas E.Kavaliauskas) pamokos 5,7 klasėse, skirtos Šv.Agotos, Duonos dienai paminėti.

Šiose pamokose ne tik puoselėjome lietuvių liaudies tradicijas, ugdėme pagarbą duonai ir žmogui, auginančiam duoną, bet ir ugdėme mokinių verslumą . Mokiniai , išklausę mokytojų pasakojimų, turėjo paruošti duonos gaminių reklamas, organizuoti kermošių ir įvardinti populiariausią veiklą būsimų verslininkų akimis. Mokiniai pasiruošė šiai veiklai iš anksto   - parengė duonos gaminių parodą, kabineto stende iškabino iliustruotas patarles apie duoną.

Pamokos pradžioje sulaukėme svečių – vilko ir ūkininko. Vienuoliktokai ( D.Pelenis ir A.Greicevičius) šauniai vaidino lietuvių liaudies pasaką ,,Vilko duona‘‘ ir nuteikė visus darbui. Ant balto drobinio rankšluosčio penktokai įnešė ruginės duonos kepalą ir padėjo ant stalo tarp įvairių kepinių, kartu su septintokais deklamavo Janinos Degutytės, Justino Marcinkevičiaus eilėraščius apie švelnų duonos kvapą, šventą duonelės skonį. Lietuvių kalbos mokytoja N.Mudėnienė, besidžiaugdama tokia gausia duonos gaminių paroda, akcentavo, kad visa tai – žmogaus rankų ir darbo lydinys, pasakojo apie mūsų senolių darbštumą bei demonstravo filmą apie rugių pjovėjas. Mokiniai, aptardami filmą, teigė, kad mūsų protėviai mokėjo dirbti gerai, gražiai, mokėjo savo darbu pasidžiaugti ir darbą atlikdavo su skambia daina. Taip pat mokytoja priminė tuos laikus, kai nuo mažens mūsų senoliai savo vaikus mokydavo vertinti ir branginti kiekvieną duonos trupinėlį, nes senolių atmintyje duonos vertė buvo kitokia, duonelė buvo laikoma šventa. Technologijų mokytoja G.Panavienė vaizdingai pasakojo apie duonos kepimo papročius. Mokiniai ne tik klausėsi, bet ir IT pagalba buvo supažindinti su kepimo įrankiais, priemonėmis, o ližę galėjo ir rankose palaikyti. Mokytojos G.Panavienės pasakojimas sudomino ne tik mokinius, bet ir susirinkusias mokytojas, nes, anot mokytojų, kai kurie papročiai buvo nežinomi. Mokytoja N.Mudėnienė pasakojo, kad naminė duona šiais laikais kepama vis dažniau, kad ir mūsų mokyklos mokytojos kepa naminę duoną ir vaišino visus susirinkusius mokyklos direktorės R.Cibulskienės namine, pagardinta įvairiausiomis sėklomis duonele bei technologijos mokytojos G.Panavienės kepta kukurūzine ir itališka duona. Biologijos mokytoja V.Baltakienė pasakojo apie duonos vartojimą liaudies medicinoje ir veterinarijoje. Informaciją pagyvino užkalbėjimas nuo gyvatės įkandimo. Laikydami duonos gabalėlį visi kartu garsiai sukalbėjome maldelę: ,,Žeme žemybe, Saule šviesybe, tau blogybė, man gerybė. Kur buvai, ten ir eik!‘‘ Mokytoja N.Mudėnienė priminė, kad vasario penktą dieną nuo seno lietuviai garbino ugnies deivę Gabiją ir kasdieninį maistą – duoną. Mokytojos N.Mudėnienė ir G.Panavienė pasakojo apie Agotos duoną, dalino kiekvienam po pašventintos duonos gabalėlį ir priminė, kad ji pagelbsti kilus gaisrui, saugo nuo ligų, nuo blogos akies, apsaugo nuo nelaimių. Išklausę pasakojimų, penktokai ir septintokai varžėsi viktorinoje. Pasirodo, mįslių, patarlių, kur minima duona, nemažai mokame, bet trikdė praktinės užduotys, kurios reikalavo atpažinti ir įvardinti grūdų ir varpų pavadinimus. Kita užduotis – sukurti duonos gaminio reklamą ir pakuotę. Penktokai , pristatydami atliktą darbą, skandavo šūkį : ,,Ekologišką prekę perki, sveikas kaip ridikas gyveni!‘‘. Mokinių pakuotės buvo gaminamos iš natūralių medžiagų, papuoštos rugių, kviečių varpomis, lininiais siūlais, tinkleliais.

Ypatingo mokinių ir mokytojų dėmesio sulaukė penktokų ir septintokų organizuotas kermošius. Mokiniai prekiavo pačių iškeptomis bandelėmis, pyragais, vafliais, sausainiais, duonos kepalėliais. Pasiūlytus duonos gaminius įvertino mokytojai, mokiniai. Kadangi visa produkcija buvo parduota, tikėtina, kad toks verslas būtų sėkmingas Ignalinos rajone.

Apibendrinant pamokas mokiniai teigė susidomėję lietuvių liaudies tradicijomis, papročiais ir pageidautų, kad tokia veikla taptų mūsų mokyklos tradicija. Pamoką baigėme K.Donelaičio pamokymu ,,Duoną pelnykis savo darbu‘‘ ir palinkėjimu, kad ant mūsų stalo duonos niekada nepritrūktų.

                                                                                                                       Mokytoja N.Mudėnienė

{gallery}/2013/duona/{/gallery}

Dabar naršo

Dabar svetainėje 17 svečiai (-ių) ir narių nėra