Edukacija „Karaimiškų kibinų kepimas“

Lapkričio 24 dieną Ignalinos rajono Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos Naujojo Daugėliškio skyriaus 5-8 klasių mokiniai vyko į Trakų krašto tradicinių amatų centrą. Išvykos tikslas – ugdyti pažinimo ir menines kompetencijas per tautinių mažumų kulinarinį paveldą, atskleisti mūsų šalies tautinių mažumų išskirtinumą.

Edukacinę programą vedė ir pagal šeimos autentišką receptą mokino kepti kibinus trakietė karaimė Margarita. Pirmiausiai edukatorė trumpai nupasakojo karaimų atsiradimo Lietuvoje istoriją. Sužinojome, kad karaimai -  tiurkų grupės tauta, gyvenanti Lietuvoje. 1397 m. Vytautas Didysis po žygio į Aukso Ordos stepes, į Lietuvą atgabeno kelis šimtus karaimų šeimų. Jie buvo apgyvendinti Trakuose. Vytautas juos labai vertino už ištikimybę, todėl jų kariams pavedė saugoti abi (pusiasalio ir salos) Trakų pilis. Karaimų namų išskirtinis bruožas yra trys langai, kurių pirmas skirtas Dievui, antras kunigaikščiui Vytautui, o trečias langas skirtas svečiui.

Po pasakojimo visi gavome po gabalėlį tešlos, ją kočiojome, dėjome ant iškočioto blyno paruoštą mėsos įdarą, užlipinom kibino kraštus „pynute“, sudėjome į skardą, aptepėme išplaktu kiaušinio tryniu ir kepėme.

Kol mūsų kibinai kepė, vaišinomės labai skaniu sultiniu ir pačios Margaritos iškeptais kibinais.

Po vaišių karaimė uždavė klausimą iš savo pasakojimo, o teisingai į klausimą atsakiusi Gabija M. gavo kibino formos magnetuką.

Kai mūsų gaminti kibinai iškepė, susidėjome juos į maišelius ir parsivežėme namo.

Socialinė pedagogė Loreta Grinevičienė

Specialioji pedagogė Bronė Česliokienė